1. MEDYABAR
  2. TV264
  3. HABER264
  4. RADYO264

SAKARYA'DA SPORUN YENİ ADRESİ 16.Ekim.2019

[ İşte Sakaryaspor’un mahalle takımı rakibi ]

Sakaryaspor'un Kırmızı Grup'ta yer aldığı rakiplerinden en çok dikkat çeken 10 bin 33 nufüsü olan Ergene Velimeşe Mahallesi’nin takımı oldu. İşte Ergene Velimeşe Mahallesi takımının hikayesi

19:00   |   10.07.2019

©

©

 Serhat YILMAZ’ın özel haberi

 Sakaryalıların daha doğrusu Sakaryaspor’a gönül verenlerin adını bugün duyduğu  Ergene Velimeşe Spor Kulübü Tekirdağ’ın Ergene ilçesinin mahallelerinden biri..
Son nufüs sayımına göre 5 bin 175 erkek 4 bin 858 kadın olmak üzere 10 bin 33 kişinin yaşadığı mahallenin muhtarlığını ise Mehmet Erkul yapıyor
 Sakarya’ya uzaklığı ise 300 kilometre..Ulaşımda sıkıntı yok..Ergene ilçesine gittikten sonra  Velimeşe Mahallesini bulmak kolay..
 Aslında kasaba olan Velimeşe Mahallesinde 12 Mayıs 1974 tarihinde kurulan belediye yeni Büyükşehir kanunuyla belediye kaldırılıp Ergene ilçesinin mahallesi haline getirilmiştir. Her yönü ile gelişmekte olan kasaba, çevresindeki diğer kasabalara örnek gösterilebilecek bir yerleşim alanıdır. 
 Farklı kültürlerde insanların yaşadığı bir yerleşim alanı olmasına rağmen bugüne kadar kayda değer bir olay vuku bulmamıştır. 
BALKANLARDAN GELENLER
 Mahallenin İstanbul'a yakınlığı ve bölgenin Sanayi Bölgesinde olması nedeniyle hızlı bir göç yaşanmakta, nüfus günden güne çoğalmaktadır. Nüfusun çoğalmasının beldeye her türlü problemleri getireceği göz ardı edilemez. 
Osmanlı Rus savaşından sonra balkanlardan (Bulgaristan-Yugoslavya) göç edenlerin yerleşmesiyle kurulmuştur. 1877-1878 Osmanlı Rus savaşında (Hicri 1293) Osmanlı Devletinin Ruslar karşısında yenilgiye uğraması ve Balkanların da elden çıkmasıyla oradaki Türklerin bir kısmının geriye dönmeleriyle Trakya'da birçok yerleşim alanı oluşmuştur. 
İşte bu yerleşim alanlarından birisi Velimeşe'dir. İlk önce 39 hane gelmiştir. Halk buraya yerleşmeden önce burası "Velipaşa" adında bir paşaya çiftlik olarak verilmiştir. "Velipaşa Çiftliği" diye anılan bu yer meşe olması sebebiyle "Velipaşa " kelimesinin "Veli" kısmı ile "Meşe" kelimesinin birleşmesi sonucu "Velimeşe" adını almıştır. 
ŞAMPİYONLUK PRİMİ UMRE
Mahallenin takımı olan Velimeşe Spor Kulübü 1979 yılında kurulmuş bir spor kulübüdür. Renkleri mavi beyaz olan Velimeşe’de geçen yıl TFF 3. Lig 1. Grup play-off finalinde Nevşehir Belediyespor'u 1-0 yenerek üst lige çıkmayı başardı.
Sakaryaspor’da bir dönem oynayan Erçağ’ın da forma giydiği Ergene’nin mahalle takımı Velimeşe Spor Kulübünün başkanlığını Adem Memiş yapıyor.
 Başkan Memiş takım 2nci lige çıkınca  ödül olarak Umre’ye gönderildi. Teknik Heyet futbolcular daha bir ay önce Umre ziyaretlerini yaparak mahallelerine döndüler. Ergene Velimeşespor’un Teknik Direktörlüğünü Tekirdağ’lı  Özgür Sağlam, yapıyor. Teknik Direktörlüğe Velimeşespor’da 2015 yılında başlayan 49 yaşındaki  teknik direktör “10 bin nüfuslu bir yerin gururu olduk” diyerek duygularını anlatıyor.
Velimeşe Mahallesi ekibi maçlarını bin 685 kişilik stadyumda oynuyor. Stadyumda ışıklandırma olmadığı içinde maçlar gündüz oynanacak..
Sakaryaspor’un kırmızı grupta rakibi olan mahalle takımı Ergene Velimeşe Spor Kulübü özetle böyle..
Şimdi Sakaryaspor’a gönül verenler Ergene Velimeşe Spor maçının oynanayacağı tarihi bekliyor.
Son olarak Sakaryaspor bu ligde kaldığı sürece daha çok mahalle takımlarıyla oynar bizde bu maçlara izlemek için gider dururuz…

 

Etiketler:

Benzer Haberler